O festivalu

 

Praha má svoji Náplavku, Ostrava Stodolní a Brno má svůj Jakubák. Jedinečné místo, které se nalézá v centru Brna za zády kostela Sv. Jakuba je obklopeno mnoha podniky, kde to prostě žije. I přes to, že se i letos kostel rekonstruuje – a je tedy celý zahalen lešením – to na Jakubáku bude žít kulturou. Koncerty, DJs, taneční show, akce pro děti… Kromě pravidlených akcí Jakubáku své místo náměstí poskytne již čtvrtý rok i dalším festivalům jako je Maraton hudby, Brno živě:, Serial Killer či Brasil Fest Brno. Svůj jedinečný projekt a exhibici zde chystá 1. září již po čtvrté i šermířská hvězda Alex Choupenitch. Sledujte náš program a buďte u toho…

květen 2023
27/5

Alice Armstrong [UK] & The Bladderstones [CZ]

Sólová zpěvačka a textařka skupiny Crossfire Blues Band a Stevie Wats Organ/Hammond Trio. Alice je bluesová a soulová zpěvačka s velkým hlasovým rozsahem, zálibou v štiplavých vtipech a bezprecedentní láskou k čipsům a hranolkům. Alice byla letos nominována ve dvou kategoriích BBA 2023 (British Blues Awards) a to zpěvačka a kapela roku a to už stojí za návštěvu.
[19:00 - 22:00]

červen 2023
10/6

Vinyl Vibes: NMY [SPA] / Johny Fiasco [CZ] / Uichi [SK]

Tohle odpoledne a večer bude patřit trojici DJs, které svedl dohromady Johny Fiasco, kterého můžete znát z podniku Forky's. O zábavu po celý večer se postarají: DJ NMY [Spain] španělský hřebec, který se věnuje převážně electro srtylu a preciznímu podání mixu. DJ Johny Fiasco je brněnský matador, jehož repertoár zasahuje do všech oblastí elektronické muziky, předvede minimal-house set. DJ Uichi ze slovenských Košic, původně tanečník breakdance, kterému učarovaly vinyly a gramofony, milovník black music a vokálů, zahraje barevný set plný funku, dance a house music.
[17:00 - 22:00]
13/6

Melanie Scholtz [JAR]

Melanie Scholtz je jazzová zpěvačka a skladatelka. Narodila se v jihoafrickém Kapském Městě, kde na univerzitě vystudovala operní zpěv. Žije nyní v East Village v New Yorku a zpívat jezdí po celé Evropě. Znalci ocení, že ji ke spolupráci zvaly a zvou špičky z oboru jako jsou Wynton Marsalis, Bobby McFerrin, The Lincoln Jazz Orchestra, Hugh Masakela nebo Al Jarreau. V letech 2006-2013 byla jako pedagog součástí mentorského programu Artscape Youth Jazz. V roce 2015 se v Praze (!) seznámila s elitním americkým hráčem na hammondky Brianem Charettem, kterého si později vzala za manžela. V roce 2017 začala v New Yorku a Chicagu pořádat workshopy zaměřené na jihoafrický a americký jazz. V rámci turné The Great South African Songbook vystupovala v Rakousku, Norsku, Švédsku, Francii, Německu, Slovensku, Holandsku, Maroku, Portugalsku, Španělsku a Jižní Africe. O hudbě říká, že to je její největší přítel. Posluchače uchvacuje originalitou a jedinečným projevem. S velkým orchestrem by zněla jako Barbra Streisand a pokud dnes někdo připomíná Ellu Fitzgerald, tak je to právě Melanie Scholtz!
[19:00 - 22:00]
17/6

DJ Rodney [Bolivia]

Tohle bude opět horká latino noc. Ostřílený DJ Rodney původem z Bolívie nenechá vaše boky nečinně stát. Za zdí kostela Sv. Jakuba se bude tancovat.
[18:00 - 22:00]
20/6

The Zac Schulze Gang [UK]

Brno živě: představuje tvrdé a úderné bluesrockové trio z hrabství Kent ve Velké Británii. Trio bylo letos nominováno v BBA (British Blues Awards) 2023 ve dvou kategoriích a to koncert roku a mladá kapela roku.
[19:00-22:00]
25/6

Letající rabín

Přední česká klezmerová kapela Létající rabín rozvíjí židovskou hudební tradici. Hraje melodie židovské východní Evropy, písně v jidiš i jejich soudobá přebásnění, proměňuje je řadou vlivů a inspirací. Výsledkem je současná a zároveň nadčasová hudba.

Kapela již vystoupila mj. ve Švédsku, Slovinsku, Polsku, na Slovensku a také ve Spojených státech.

Účinkují Jana Dosedělová, Vojtěch Pospíšil, Miroslav Ondra, Vojtěch Peštuka a Pavel Jurečka. Akce se koná ve spolupráci Meeting Brno.
[19:30 koncert]
27/6

Katarzia [SK]

Katarzia je slovenská songwriterka žijící od roku 2015 v Praze. Katarzia má na kontě 5 alb: Generácia Y, Agnostika, Antigona, Celibát, n5, její texty jsou typické svou otevřeností a pocitem blízkosti.

„Na světle stojí ti, co se bojí vstoupit do tmy.“ Album n5, jež uslyšíme, je introspektivní interpretací „covidového sezení mezi čtyřmi stěnami“. Spolu s albem n5 vznikl elektronický koncertní projekt s light designem inspirovaným úzkostí doby a estetikou rave parties a divadla. Kromě vlastních alb se Katarzia věnuje skládání hudby pro divadlo a filmy (inscenace Antigona, Slovenské národné divadlo, 2018, režie Ondrej Spišák; televizní seriál Pozadí Událostí, režie Jan Hřebejk, ČT 2O22; inscenace Objekt, Divadlo Letí 2022, režie Marián Amsler). Za hudbu k inscenaci Antigona získala Katarzia spolu s Jonatánem Pastirčákem ocenění Dosky za najlepší scénickou hudbu sezóny a Cenu Tatrabanky za umění pro mladé tvůrce.

V současnosti Katarzia pracuje na novém albu Kniha nepokoja s producentem Petrem Ostrouchovem. Akce se koná ve spolupráci Meeting Brno.
[18:00 debata Meeting Brno / 19:00 debata Meeting Brno / 21:00 koncert Katarzia]

červenec 2023
12/7

Escola de Samba Brno

Čekejte warm-up Brasil festu a to nejlepší, co může Brno ve světě rytmu nabídnout. Umělecký šéf Brasil festu přivede žáky své školy rytmu a samby. Tento den bude zasvěcen rytmu. Paličky s sebou...
[20:00 první vystoupení / 21:00 druhé vystoupení]
14/7

Jiří Kalousek

Jiří je už za ta uběhlá léta trvání festivalu jeho stálicí a hvězdou. Jiřího záběr je velmi široký: pop, jazz, rock, blues, funk, soul. Mimo jiné dvorní kytarista Vojty Dyka a B Side Bandu je ale hlavně vynikající zpěvák a kytarista. V tento den si s sebou přivede i zpěvačku. Mezi 18:00 a 22:00 čekejte program Jiřího. Pauzy vyplní DJ...
[18:00 DJ / 20:00-22:00 koncert]
19/7

Shot-C

Shot-C je brněnské vokalní těleso, tzv. a capella, tedy kapela bez nástrojů. Tento šesti členný vokální tým má ve svém repertoáru jak covery na známé hity, tak i vlastní písně. Jsou úžasní... Zahřívat stage budeme od šesti hodin a samotný koncert začně lehce po osmé.
[18:00 DJ / 20:30 koncert]
20/7

DJ Rodney (Bolivia) & Enrique - live bongas (Salvador)

Tohle bude horká latino noc. Ostřílený DJ Rodney původem z Bolívie nenechá vaše boky nečinně stát. Za zdí kostela Sv. Jakuba sse bude opět tancovat. Na perkuse živě zahraje Enrique ze Salvadoru.
[18:00 - 22:00]
26/7

Mirek Hanák & Vincenc Kummer & Jiří Suchý

Tři jazzoví matadoři. Piano & kontrabas & saxofon. Přijďte s námi strávit příjemné jazzové a popové chvíle na Jakubák. Za zdí kostela Sv. Jakuba se rozezní zvuky piana, kontrabasu a saxofonu od opravdových legend, které tvoří jazzovou historii města Brna už mnoho desítek let. Opět po roce na stejním místě.
[19:00 - 22:00]
28/7

DJ Messer

Páteční podvečer vám zpříjemní DJ Messer - ve 3D prostoru známý také jako Antonín Šmarda. Empatický, jemný, taneční, party a klidně i divoký ... Tak jako vy ...
[18:00 - 22:00]

srpen 2023
5/8

Brasil Fest Brno

Tak jako každý rok, i letos bude Jakubské podium hostit Brasil Fest Brno. Tentokrát jakubák navštíví 3 bubenická tělesa, takže se připtavte na rytmus. Od 18:30 do 21:00 hodin postupně uvidíte tyto tři rytmická tělesa: Maracatu Caxinguelé, Maribondo a Maracatu Renascente. Domlouváme také focení brazilských taněčnic. Takže máme se na co těšit. Sobota bude zasvěcena brazilskému rytmu.
[18:30 – Maracatu Caxinguelé]
[19:30 – Maribondo]
[20:30 – Maracatu Renascente]
10/8

Maraton hudby

Více informací na www.maratonhudby.cz
11/8

Maraton hudby

Více informací na www.maratonhudby.cz
12/8

Maraton hudby

Více informací na www.maratonhudby.cz
13/8

Maraton hudby

Více informací na www.maratonhudby.cz
22/8

Kanci H.R.A.J.Í.

Netradiční a výjimečný koncert energické a zajímavé kapely, která zaujme všechny generace. Kanci H.R.A.J.Í. covery hitů, známé písně v jiných hudebních úpravách, které vás rozhýbou, nadchnou, překvapí, někdy i rozesmějí nebo naopak posadí na zadek!
[19:30]
23/8

Topol & Tom Holič / předskokan: Jakub Sedlák

Topol patří mezi legendární zvukaře jak živých koncertů, tak ve studiích... Nyní se po letech vrací na podia se svojí tvorbou. Tentokráte bude kooperovat premiérově s Tomem Holičem. Předskokanem bude Jakub Sedlák.
[19:00 Jakub Sedlák, 20:30 Topol & Tom Holič]
31/8

Jakubák Open

Tradiční turnaj v kuličkách s Bolkem Polívkou a herci z brněnských divadel. K tomu kulturní program. Více informací a časový plán během léta.

září 2023
1/9

Alexův Summer Jam 2023

Alex Choupenitch opět chystá svoji šermířskou exhibiční show na Jakubáku. Už teď víme, že s Alexem se na podiu objeví Jakub Děkan. Buďte u toho.
[19:00 start DJ]
[20:00 šermířská exhibice]
[21:15 koncert Jakub Děkan & Alex Choupenitch]
7/9

Ben Cristovao & Karol Komenda

Ben Brno miluje a tímto projektem svoji lásku k Brnu jenom potvrzuje. Ben Cristovao je v současné době umělec, který vyprodává O2 arénu, ale my ho máme možnost už počtvrté zažít - oproti rozměrům O2 arény - v intimním prostředí Jakubského náměstí. Bena doprovodí na akustickou kytaru Karol Komenda, který stojí Benovi po boku už několik let. Championship Music - agentura, která stojí za Benem chystá na tento den ještě jedno velké hudební překvapení ... Přijďte a zjistěte jaké 🙂 Těšíme. koncert přináší Brno živě:
[18:00 warm-up / 20:00 koncert]
13/9

Steve Clarke Trio [USA]

Steve Clarke – baskytara (USA), Walter Fischbacher (USA) – klávesy, Alex Bernath (D) – bicí. Steve Clarke je vynikající jazzový baskytarista z Bridgeportu v Connecticutu. Doposud vydal osm sólových alb (poslední album “Sparkle”, 2016) a 58 alb s dalšími umělci. Na jeho albu New Beginnings hostuje též Mike Stern. Steve koncertuje pravidelně v USA i Evropě. Clarkovy přirozeně plynoucí kompozice obsahují mnoho zručně uchopené fusionové inspirace, zatímco jeho plný tón a důmyslné linky a slapovací technika uchvacují publikum. Koncert v rámci festivalu Brno živě:
[19:00 - 22:00]
19/9

Andrea Ruilova [Ecuador] & Folhinha band

Andrea Ruilova-Barzola pochází z města Cuenca v Ekvádoru. Jako skladatelka, zpěvačka, pianistka, perkusionistka a producentka působila v mnoha projektech v Ekvádoru, na Kubě, v Mexiku, Brazílii, Jižní Koreji, Spojených Arabských Emirátech, Dubaji a v České republice. Vystudovala klasický zpěv na Konzervatoři v Cuence, hudební kurzy na škole Nacional de Artes of Havana-Cuba ENA, jazzové piano na škole INBA v Mexico City a kurzy hry perkuse u Edu Abady v Cuence. Dále pak studovala perkuse a bicí nástroje v Mexiku (2008) a Rio de Janeiru (2011), tamtéž souběžně též afro-brazilské taneční kurzy. Andreu Ruilovou doprovodi: Jakub Doležal – saxofon, Jiří Šimek – kytary, Filip Spálený – baskytara, Filip Jeníček – bicí. Koncert v rámci festivalu Brno živě:
[19:00 - 22:00]
20/9

Serial Killer


21/9

Serial Killer


22/9

Serial Killer


23/9

Serial Killer


Program začíná v 19:00 – pokud není uvedeno jinak.

Kde nás najdete